زندگینامه ی عبدالرحمن امام قلی

عبدالرحمن امامقلی در سال 1369 در روستای قلیان از توابع شهرستان به دنیا آمد.وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در شهرستان سنندج گذراند و مقطع دبیرستان خود را در دبیرستان از راه دور مهر تهران به اتمام رساند.امامقلی قاری قرآن است و در زمینه های علوم و مقامات قرآنی و آوا شناسی موسیقی نیز فعالیت دارد. وی در سال 1390 موفق به کسب دیپلم افتخار علوم قرائت شد.

چه زمانی احساس کردید که صدایتان برای قرائت خوب است؟

من در دوران کودکی بخصوص در ماه های مبارک رمضان همیشه صدای پدرم را می شندیم که در حال زمزمه کردن و تلاوت قرآن بود. و من هم به تقلید از وی شروع به خواندن کردم و همین امر موجب شد که پدرم این استعداد را در من ببیند و در سن 10 سالگی من را به پیش ماموستای(روحانی) روستایمان فرستاد. در آنجا تلاوت قرآن را به صورت سنتی که به "حونجی" معروف است، شروع کردم.

من به دلیل اینکه در خانواده ای مذهبی پرورش یافته بودم و پدرم نیز از دراویش طریقت کسنزانی است، در "تکایای ذکر" گاهی اوقات مداحی هایی مختصر انجام می دادم که در آنجا مورد توجه و تشویق افراد قرار می گرفتم. در شب های بعد که به تکیه می رفتم تلاوت قرآن را نیز انجام می دادم که بیشتر مورد تشویق قرار گرفتم.

اما دقیقاً، زمانی که دریافتم صدای خوبی برای تلاوت دارم، شبی بود که ماموستای روستا همه شاگردان را موظف کرد که اذان بگویند. ماهم همگی قول دادیم که پس از تمرینی یک روزه، شب بعد در مقابل همه شاگرادن و اهالی روستا اذان بگوئیم. شب بعد من برای اولین بار در یک جمع عمومی اذان دادم و مورد تشویق اهالی روستا قرار گرفتم.
در نظر خودم یک اذان عادی بود و نیاز به تمرین داشت اما ماموستای روستا با خوشحالی مرا بوسید و یک جلد قرآن به من هدیه داد و از آن لحظه بود که شوق و اشتیاق من برای فعالیت به صورت حرفه ای در زمینه قرائت قرآن شروع شد.

یکی دیگر از مواردی که شور و شوق دوچندان به من داد این بود که در مراسم فوت یکی از اهالی روستا برای جمع بیشتری از مردم قرآن تلاوت کردم و مورد استقبال آنان قرار گرفتم؛ در این مرحله تصمیم گرفتم که به صورت تخصصی کار تلاوت را پیش یکی از اساتید ادامه دهم.

از اساتید خود بگویید.

من تجوید قرآن کریم را در محضر استاد منوچهر گرامیاری آموختم. اما در صوت، لحن و ... استادی نداشتم و با استفاده از نوار کاست تمرینات قرائت را انجام می دادم. البته راهنمایی هایی از جانب اساتید فن به من داده می شد اما زیر نظر استاد خاصی تمرین نکرده ام.

در زمینه قرائت در استان کردستان اساتید برجسته ای وجود دارند؟

بله؛ استادان برجسته ای همچون زاهد مرادی، امین اسدی، سید بهاالدین حسینی، جبار زندسلیمی، سید عباس حسینی و چندین استاد دیگر در استان کردستان به صورت حرفه ای کار تلاوت و آموزش آن را انجام می دهند.

چرا نزد یکی از همین اساتید نرفتید؟

من در سفرهایی که به تهران و مشهد و دیگر شهرهای بزرگ ایران داشته ام از محضر اساتید بزرگ بین المللی همچون ابولقاسمی، طوسی و کریم منصوری بهره برده ام و نکات زیادی را آنها یاد گرفته ام. اما ترجیح دادم که کار تلاوت و تمرین در این زمینه را به صورت انفرادی ادامه دهم.

دلیل پیشرفت خود در زمینه قرائت قرآن را چه می دانید؟

بخاطر دارم که در دوران کودکی ظبط صوتی داشتم و با آن "قصار الصور" و جزء سی ام قرائت قرآن توسط استاد عبدالباسط را گوش می کردم. در پاره ای از اوقات در تنهایی خودم درختان و دیگر اشیاء پیرامون را مخاطبین فرض می کردم و شروع به قرائت می کردم که در حقیقت 70 تا 80 درصد پیشرفت خود را مدیون همین تمرین می دانم و در آینده دریافتم که برخی سخنرانان و مداحان زبردست از همین روش برای تمرین استفاده می کنند.

خصیصه برجسته قاریان کردستان چیست؟

مهمترین ویژگی قاریان استان کردستان خودکفا بودن آنها است چون با وجود امکانات کم، جزء افراد برجسته کشور محسوب شوند.

بیشتر توضیح دهید.منظورتان از امکانات چیست؟
به عنوان مثال ما در سنندج مدرسه علوم قرآنی نداریم که علاقه مندان به این زمینه در آنجا تحصیل کنند و این امر هنوز سنتی دنبال می شود؛فقط در استان مکان هایی به نام "مجمع" وجود دارد که در آن قاریان قرآن گردهم می آیند که مسجد جامع سنندج یکی از این مکان ها است.

آیا این مجمع از جانب فردی یا نهادی پشتیبانی می شود؟

متاسفانه خیر. شاید تا حدودی سازمان تبلیغات اسلامی از این مجمع حمایت کرده اما از جانب دیگر نهاد های دولتی هیچگونه حمایتی صورت نگرفته است.

در شهرستان سنندج مهمترین مشکلات قاریان قرآن چیست؟

بزرگترین مشکل قاریان استان کردستان مظلوم بودن و محروم بودن آنهاست. حق و حقوق قاریان در تمامی زمینه ها نادیده گرفته شده و به نوعی پایمال شده است. در زمینه امرار و معاش از طریق قرائت و استخدام در ادارات دولتی امیدی برای قاریان وجود ندارد که موجب دلسردی این قشر مذهبی است. از لحاظ پشتیبانی و حمایت توسط ارگانهای دولتی و... آنگونه که در شأن قاریان قرآن و در شأن قرآن است فعالیتی صورت نگرفته است. البته شهرداری سنندج مکانی را برای قاریان درنظر گرفته است.

اولین مسابقه ای که شرکت کردید چه سالی بود؟

اوین مسابقه ای که شرکت کردم سال 1382 بود که متولی آن سازمان تبلیغات اسلامی بود و موفق به کسب مقام دوم منطقه ای شدم. و در همان جلسات و مسابقات با استاد عزیز و گرامی جناب آقای منوچهر گرامیاری آشنا شدم که در حقیقت گامی بزرگ در پیشرفت من بود.

از مقام های خود در مسابقات کشوری بگویید؟

سال 1385 از طرف اداره کار در مسابقات کشوری شرکت کردم و موفق به کسب رتبه دوم شدم. در سال 1387 نیز از طرف نیروی انتظامی در مسابقات کشوری شرکت کردم که رتبه دوم را کسب کردم و در دوران خدمت مقدس سربازی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، موفق به کسب مقام اول کشوری شدم.

سطح بندی مسابقات کشوری به چه صورت است؟

در مسابقات کشوری قاریان از لحاظ سنی تفکیک می شوند اما به لحاظ تجربه و میزان فعالیت در امر تلاوت خیر. در این مسابقات عرصه برای همه سنین باز است. در حقیقت توانایی قاری و رعایت اصول و چهارچوب قرائت از جانب قاریان است که رتبه بندی آنها را مشخص می کند. چه بسا در مسابقه ای که قاریان برجسته کشوری حضور دارند، یک قاری ناشناخته و تازه کار بتواند با رعایت بهتر چهارچوب و اصول از آنها پیشی بگیرد.

بهترین قرائتی که انجام داده اید کِی و کجا بود؟

اجازه بدهید که جواب سوال شما را با خاطره ای شروع کنم. چندین سال پیش حادثه ای برایم اتفاق افتاد و مجبور به استراحتی چند ماهه در منزل شدم. اتفاقاً در آن سال شبکه قرآن تازه افتتاح شده بود و اولین برنامه آن، قرائت مرحوم استاد مصطفی اسماعیل بود که واقعاً تحت تاثیر آن قرار گرفتم. پس از بهبود و شرفیابی دوباره در محضر استاد گرامیاری ایشان پیشنهاد دادند در مجمع قاریان قرائتی را داشته باشم. در ابتدا ترس و استرس زیادی از آن جمع داشتم چون به طبع، آنها با تجربه تر و کهنه کارتر از من بودند. بالاخره در آن شب قرائت قرآن را انجام دادم و بسیار مورد تشویق و تحسین جمع حاضر و اساتید قرار گرفتم. این قرائت را همیشه به عنوان بهترین و شیرین ترین قرائت خود یاد می کنم.

فنی ترین تلاوتی که انجام داده اید را به خاطر دارید؟

بله. در منزل آرشیوی 150 قطعه ای از تلاوت های خود را دارم. ماندگارترین تلاوتم در سبک عراق است که با کمی تغییر در سال 1389 در لیالی مبارک قدر انجام دادم.

آیا در زمینه مداحی هم نیز فعالیت دارید؟

خیر.

کدامیک از اساتید قرائت را الگوی خود قرار داده اید؟

مرحوم استاد عبدالباسط.

آیا دلیل خاصی دارد که ایشان را به عنوان الگو قرار داده اید؟

بله. استاد عبدالباسط ویژگی ها و شاخصه های فراوانی دارد که هر قاری قرآن را به خود جذب می کند. برجسته ترین ویژگی، صوت دلنشین ایشان است که مورد پسند عام و خاص است. البته قرائت استاد مصطفی اسماعیل که به "ام القراء" مشهور است از شاخصه های خاصی برخوردار است اما اگر قرائتی از استاد عبدالباسط و استاد مصطفی اسماعیل را برای عموم پخش کنید قطع به یقین آمار به نفع استاد عبدالباسط است چون صدای استاد همانطور که گفتم هم عامه پسند است و هم خاص پسند.

تأثیر قرآن در زندگی شخصی خود را چگونه می بینید؟

تاثیر قرآن در زندگی همه انسان ها مشهود است. بنده هم به عنوان قاری قرآن تاثیر پذیری زیادی از آن داشته ام؛ مهمترین تاثیر آن عدم انحراف از مسیر قرآن و مباحث عقیدتی و مذهبی است که براستی امروزه گریبان گیر بسیاری از جوانان است. من قاری قرآن و قرآن حافظ و نگهدار من است.

توصیه و پیام شما برای هم نسلی های خود و جوانان چیست؟

استاد عبدالباسط می گوید: "من حافظ و قاری قرآن هستم پس قرآن حافظ من است." به نظر من اگر جوانان با قرآن و آموزه های آن انس و الفت بگیرند، بسیاری از مشکلات و انحرافات اخلاقی جامعه برداشته می شود. زیرا قرآن باعث طنین انداز شدن فضایی سراسر معنوی در زندگی انسان می شود.

و حرف آخر...

در اینجا جای دارد که از پدر و مادر دلسوزم قدر دانی کنم که واقعاً با تمامی مشکلاتی که داشتند من را در راه قرآن و حرکت در این مسیر راهنمایی کرده و از هیچ چیز برای پیشرفتم دریغ نکردند. انشاءالله بتوانم در آینده ای نه چندان دور به آرزوی دیرنه ام که فرستادن آنها به زیارت خانه خدا است، دست یابم تا شاید توانسته باشم گوشه ای از زحمات پدر و مادرم را جبران کنم.

همچنین از دوستان، استاد عزیزم آقای منوچهر گرامیاری و تمامی کسانی که در این زمینه من را تشویق و ترغیب نمودند تشکر و قدردانی می کنم.

منبع:خبرگزاری ایسنا

/ 10 نظر / 1123 بازدید
مــmeــن

dore aval b payan resid salam duste aziz baraye sherkat dar khatme dore dovome ghoran b weloge man bia khoshal misham esmeto sabt konam [گل]

Mohammad Ramezani Pour

با سلام به سایت ما نیز سری بزنید شاید مطالبی که میخواهید بدست آورید. جهت آمار بازدید و کسب رتبه با سایت پاتوق شهر تبادل لینک کنید.(وقت چندانی نمی گیرد.) راستی انجمن هم افتتاح شد که شما دوستان عزیز میتوانید مشکلات و سوالات خود را مطرح نمایید.(مخصوصا در زمینه ی وبلاگ و کد نویسی) آدرس سایت = http://www.patoghshahr.ir آدرس تبادل لینک = http://www.link.patoghshahr.ir آدرس انجمن سایت =http://www.patoghshahr.ir/Forum موفق باشید!

بهترین کسب درآمد اینترنتی

سلام خداییش وبلاگ خوبی داری اگه می خوای از بازدید های وبلاگت درامد مستقیم بگیری می تونی تو سایت زیر عضو بشی و بعد از اینکه پولت به 1000 تومن رسید تو کمتر از 12 ساعت بگیریش فقط کافیه کد کسب درامد رو ازش بگیری و تو وبلاگت بزاری من خودم عضوشم سایتش عالیه. http://parspa.s2a.ir

قالب وبلاگ

سلام خسته نباشي. با جديدترين قالب ها در خدمت شما هستيم منتظرتونم.حتما سر بزنيد و قالبا رو ببينيد.ديدنش ضرري نداره موفق باشي MohammadDesign.IR ‌ ‌‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

پاپ استور

با سلام همکار عزیز خسته نباشید ! یک پیشنهاد خوب براتون دارم . بازدید کنندگان وبلاگ خودتون رو به پول تبدیل کنید تا حداقل مخارج اینترنت و وبلاگتون رو در بیارید و یا اگه بازدید کننده زیادی دارید در آمد میلیونی داشته باشید ! سیستم کسب در آمد پاپ استور به ازای هر بازدید کننده شما مبلغ 30 ریال به شما پرداخت میکند تصویه حساب منظم ما هر شب انجام میشه و تنها اگه به حد نصاب ما که 5000 تومان هست برسید خودکار براتون پرداخت میشه . حتی احتیاجی نیست درخواست بدید تنها کافی به سایت ما وارد بشید و ثبت نام کنید . بعد از تایید وبلاگ شما توسط ما میتونید کد سایت ما رو درون وبلاگتون قرار بدید و به کسب در آمد بپردازید ! www.popstore.ir پر درآمد باشید ! پاپ استور !

رها سرمدی

آفرین خیلی وبلاگ توپی درست کردی من همیشه دنبال یه همچین وبلاگهایی هستم. خوشحال می شم با هم تبادل لینک 2 طرفه داشته باشیم. خودت حتما میدونی تبادل لینک 2 طرفه توی افزایش بازدید خیلی تاثیر داره www.dir.mwatch.ir ‌ ‌‌ ‌ ‌‌

انجمن تفریحی

سلام دوست عزیز ، وبلاگ بسیار خوبی داری ، مطالب وبلاگت عالیه ، من یه انجمن دارم نیاز به چند مدیر برای بخش های مختلف اگه امکان داره بیا به انجمنم و عضو شو و توی هرکدوم از بخش ها که دلت میخوات فعالیت کن ، ممنون میشم با من همکاری کنی ، اینم لینک عضویت : www.2forums.ir/register.php ، اینم لینک آموزش : http://2forums.ir/articles.php ، راستی عضو شدی به Admin پیام خصوصی بده برای مدیر شدن و یا می تونید با این ایمیل تماس بگیرید weblognet@yahoo.com

انجمن تفریحی

سلام دوست عزیز ، وبلاگ بسیار خوبی داری ، مطالب وبلاگت عالیه ، من یه انجمن دارم نیاز به چند مدیر برای بخش های مختلف اگه امکان داره بیا به انجمنم و عضو شو و توی هرکدوم از بخش ها که دلت میخوات فعالیت کن ، ممنون میشم با من همکاری کنی ، اینم لینک عضویت : www.2forums.ir/register.php ، اینم لینک آموزش : http://2forums.ir/articles.php ، راستی عضو شدی به Admin پیام خصوصی بده برای مدیر شدن و یا می تونید با این ایمیل تماس بگیرید weblognet@yahoo.com

haniiiiii

سلام عزیزم خوبی ؟؟؟؟ وب باحالی داری خیلی حال کردم باهاش عزیزم به شبکه دوستیابی ما هم سر بزن و حتما عضو شو تا ببینیم چی میشه :دی با بای گلم

Amir

آیا به دنبال راهی مطمئن جهت کسب درآمد از اینترنت هستید؟ به چه قدر درآمد ماهیانه فکر می کنید؟ ما به شما پیشنهاد می کنیم که به جمع 16000 نفری بازاریابان باشگاه فروشندگان برتر ایرانی بپیوندید. با عضویت در این باشگاه و خرید نرم افزار انحصاری بازاریابی mci5 به درآمد عالی در ماه برسید. http://www.mci5.com/index.php?refid=3302